Оберіг душі чи просто вишита сорочка?

Оберіг душі чи просто вишита сорочка?

0

Вишиванка

Вишиванка або вишита сорочка – це невід’ємна частина традиційного народного українського костюма. Сьогодні вдягати вишиту сорочку вже стало так званою новомодною звичкою. Все частіше серед молоді можна зустріти дівчат та парубків у вишиванках. Та цікаво, чи замислюються вони про те, який зміст криють в собі різноманітні вишиті візерунки? Адже у наших пращурів вишита сорочка вважалася неабиякою святинею та таємним оберегом. Давайте ж разом спробуємо розібратися, чому на різних сорочках ми зустрічаємо неоднакову вишивку, і що саме криють в собі ці дивовижні символи.

Усі орнаменти на вишиванках умовно можна розділити на три основні групи: геометричні фігури, рослинні мотиви та зооморфні або тваринні символи. При чому, як говорять дослідники, у різних регіонах України символіка сорочок відрізняється, як відрізняється і їх смислове наповнення. Тож ми розглянемо основні традиційні орнаменти. Найбільш розповсюдженими та найдревнішими серед зображуваних геометричних фігур на вишиванках зустрічаються трикутники, хрести, кола, прямі та хвилясті лінії. Зазвичай усі прямі лінії означають долю людини, тож інші символи розміщуються або поряд, або безпосередньо на самій прямій. Кола та хвилясті лінії – це символи основних стихій землі – Сонця та Води. Трикутники та ромби – це традиційні символи плодоріддя землі. Загалом поєднання символів Землі, Сонця та Води – це своєрідний оберіг життя, без яких воно існувати не може. Тож зазвичай такі символи наносяться на буденні сорочки, а також на сорочки для дітей.

Наступними за розповсюдженістю на вишиванках є рослинні орнаменти. Український народ з давніх-давен дуже тісно пов’язував своє життя з природою. Природа для більшості людей уособлювала в собі образ Матері-Берегині, яка дає життєдайні та цілющі сили. До неї звертались по допомогу та дякували за життя. Тож зображення рослин на сорочках – це непросто оспівування краси природи, але й так званий оберіг. Так, наприклад, на сорочках молодят та на весільних рушниках традиційно зображується калина, як символ невмирущості та продовження роду. Калина також уособлює в собі символ матері та дітей, вічної краси та молодості, тож була невід’ємною частиною дівочих сорочок. Натомість на вишиванках парубків зображали дубові листи та й самі символи дубу, що є захисником та джерелом фізичної сили. В поєднанні з калиною такі символи зазвичай означали єднання чоловічої сили та жіночої краси. Українськими символами немеркнучого життя та процвітання є барвінок і дерево життя (гілки, сосонки). Такі орнаменти найчастіше наносилися на сорочки новонароджених та маленьких дітей.  Є ще декілька таємних символів, наприклад, виноград – створення та благополуччя родини, мак – захисник від зла, лілея – символ жіночності та жіночої цноти, хміль – передвісник любові.

Тваринні мотиви також криють в собі неабияку силу. Так, наприклад, найчастіше зустрічаються птахи: соловейки, зозулі, півні, голуби. Їх зображують на весільних рушниках та сорочках як символи родини. Павичі – символи сонця та захисту всевишніх сил. Також у різних місцевостях можна було зустріти на сорочках вишитих оленів, коней, зайці та риб. В більшості випадків зооморфні орнаменти слугували показником індивідуального бачення світу вишивальниці. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Загрузка...

НЕТ КОММЕНТАРИЕВ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ